Chrapanie – leczenie i profilaktyka

Chrapanie to przypadłość, która jest niezwykle często lekceważona. Społeczeństwo nie zdaje sobie bowiem sprawy, że konsekwencje wynikające z nieleczenia chrapania mogą być naprawdę niezwykle poważne.

Chrapanie skutkować może bezdechem sennym. To dolegliwość, która doprowadzić może zarówno do zawału serca, jak i udaru mózgu. Ponadto, chrapanie skutkuje przewlekłymi bólami głowy, problemami z koncentracją, a u mężczyzn – problemami z erekcją.

Nie zwlekaj! Lecz!
Chrapanie to dolegliwość, która podlega leczeniu. Medycyna w zakresie leczenia chrapania, oferuje kilka skutecznych rozwiązań.

Aparaty na chrapanie
Niezwykle popularną formą leczenia chrapania jest zastosowanie tzw. aparatów na chrapanie. To proste urządzenia, która zakłada się bezpośrednio przed snem. Monitorują i w razie potrzeby zwiększają ciśnienie powietrza w kanałach oddechowych.

Interwencje chirurgiczne
Chrapanie można wyeliminować także poprzez realizację zabiegu. Polega on na korekcie elementu układu oddechowego, który przyczynia się do powstawania charakterystycznego dźwięku. Najczęściej przeprowadzane zabiegi to septoplastyka, snoreplastyka oraz korekta krzywej przegrody nosowej.

Środki farmakologiczne
Zastosowanie w leczeniu chrapania znajdują także tabletki na chrapanie oraz specjalne spraye aplikowane do nosa. Celem tychże preparatów jest udrożnienie kanałów oddechowych, co zresztą w wielu przypadkach pozwala całkowicie wyeliminować problem chrapania.

Łatwiej zapobiegać, niż leczyć
Jeśli tylko pochrapujesz, warto już teraz podjąć działania profilaktyczne. Wszak, zdecydowanie łatwiej zapobiec, niż leczyć chrapanie.

Do działań profilaktycznych można zaliczyć:

  • Poprawę komfortu snu (wymiana materaca, poduszki)
  • Przygotowanie sypialni (zaciemnienie miejsca, eliminacja bodźców zewnętrznych)
  • Rezygnacja z picia alkoholu bezpośrednio przed snem
  • Rzucenie palenia
  • Zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze

W przypadku gdyby eliminacja chrapania „na własną rękę” okazała się niemożliwa, warto skonsultować się z lekarzem laryngologii – wszak, przyczyny występowania tego defektu mogą być bardzo różne.

Pamiętaj! Nigdy nie lekceważ chrapania – ten z pozoru błahy defekt może zakończyć się wręcz tragicznie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*